שירות מטפל CBT בעצימות נמוכה – LICBT טיפול קוגניטיבי התנהגותי לעובדי ארגונים

"אנחנו רוצים לטפל בעובדינו, כי הם דואגים למשפחה שלנו" – הרולד טיילור

איתור בעיות נפשיות של עובדים בארגון

בריאות פסיכולוגית ורווחה איננה עוד סוגיית משאבי אנוש הצצה מדי פעם – מחקר אחר מחקר מוצאים ראיות להשפעה ברורה של צורת חשיבה והתנהגויות שליליות במקום העבודה על היעדרות, נוכחות, מחזור, מוראל ופרודוקטיביות.

בעיות נפשיות משפיעות על עובדים רבים – עובדה שבדרך כלל מתעלמים ממנה, משום שהפרעות אלה נוטות להיות מוסתרות בעבודה. ברור כי נושאים הקשורים לעבודה, כולל מתח, עבודת יתר, יחסים בין העובדים, יכולים כמובן להשפיע ישירות על הביצועים של העובד, אך מחקרים שנערכו מוכיחים כי גם בעיות אישיות מחיי העובדים שאינן קשורות בהכרח ישירות למקום העבודה עלולה להיות השפעה שלילית דומה.

תחושת חרדה ודיכאון של העובד עשויות להתבטא כחוסר שקט, עייפות, קושי להתרכז, ודאגנות יתר. ביטואי נוסף עלול להיות סימני עצבנות, חוסר מנוחה או נירגנות ואף בתלונות גופניות, כמו עיסוק בכאבים וחוסר נוחות. בנוסף, העובדים עשויים להיות פסיביים, מרוחקים, חסרי מטרה, לא יצרניים וחסרי ביטחון הנזקקים לאישור מתמיד וחוזר על ביצועיהם.

טיפול LICBT קוגניטיבי התנהגותי ע"י מטפל CBT בעצימות נמוכה לעובדי ארגון

טיפול LICBT במקום העבודה הניתן ע"י מטפל CBT בעצימות נמוכה, הוא התערבות טיפולית קצרת מועד של תמיכה בעובד במסגרת מקום העבודה הנתנת לו כשירות לרווחתו וטיפוחו תוך שמירה מלאה על סודיות ופרטיות.
השירות מספק לעובד מקום בטוח בו יוכל לדבר על נושאים המטרידים אותו, לחצים, חרדות, מצבי רוח, משברים, תסכולים ועוד. הטיפול יסיע לעובד בניהול ובמציאת פתרונות למצבים אלו. אין מדובר על מתן עיצות לעובד, אלא על מתן אמפתיה, ללא שיפוט והנגשת שיטות, טכניקות ואמצעים קוגניטיביים והתנהגותיים כדי לאפשר לו למצוא בעצמו דרך קדימה.

מדוע כדאי לאירגון לממן טיפול LICBT של מטפל CBT בעצימות נמוכה לעובדיו

מחקר מדעי שפורסם תחת הכותרת "הכשרה קוגניטיבית-התנהגותית לשינוי סגנון הייחס ושיפור רווחת עובדים, שביעות רצון בעבודה, פרודוקטיביות ומחזור" מראה כי אימון התנהגותי קוגניטיבי, מביא לשיפורים משמעותיים בהתנהלות ובהתייחסות העובדים, שביעות רצון בעבודה, הערכה עצמית, רווחה פסיכולוגית ופרודוקטיביות כללית. כמו כן נצפתה ירידה משמעותית במחזור העובדים לאורך תקופה.

ממצאים אלה מראים כי ניתן לשנות את הגישה וההתנהגויות הקשורות לעבודה, במיוחד בעיסוקים מאתגרים בעלי מוטיבציה, באמצעות הכשרה והתערבות קוגניטיבית-התנהגותית יעילה.
לפי מגזין FORBES 1 מתוך 5 עובדים סובל מבעיה נפשית שעלולה לפגוע ביעילותו. עובדים המוטרדים מחרדות, דיכאונות, משברי חיים ולחצים שונים יעדרו יותר ממקום העבודה, תפקודם ותפוקתם באופן כללי פוחתים.

בעיות נפשיות לעיתים קרובות לא מזוהות ולא מטופלות – עובדה זו לא רק מזיקה לבריאותו של העובד ולקריירה שלו, אלא גם מפחיתה את הפרודוקטיביות שלו בעבודה. טיפול הולם, לעומת זאת, יכול להקל על הסימפטומים עבור העובד ולשפר את ביצועי העבודה.

טיפול ה-LICBT הניתן ע"י מטפל CBT בעצימות נמוכה, מהווה כאמור מקום סודי ובטוח עבור העובד המאפשר לו לדבר על כל דבר שעלול להיות מפחיד, מדאיג, מבלבל, כואב או לא נוח בחיו ובמקום העבודה. הטיפול מאפשר לעובד לדבר עם מישהו המאומן להקשיב בתשומת לב כדי לעזור לו לשפר את המצב ולהביאו למקום טוב יותר. למעשה זהו משאב שלא יסולא בפז עבור מנהלים, אשר מרגישים כי אינם מסוגלים לעזור עם בעיות מורכבת יותר או אישיות המטרידות את העובד ופוגעות ביעילותו.

מחקר שנעשה על ידי McLeod ב -2010 הראה כי התערבויות הייעוץ במקום העבודה הפחיתו את שיעור היעדרות המחלה בארגונים בשיעור של עד 50%. עובדה זו לבדה ממחישה את העלות האפקטיבית של ייעוץ, ואת ההשפעה החיובית שעשויה להיות על הפרודוקטיביות של הארגון.

מחקרים נוספים מצאו כי הטיפול במקום העבודה מביא ל"שיפורים משמעותיים בגישה של העובדים לעבודה: אחריות ושליטה, שימוש במיומנות, ביקוש עבודה, בהירות, רגשת העובד כמוערך, קשרים בינאישים, מומחיות, זרימה בעבודה, תחושת הלימות השכר ושביעות רצון בעבודה". במילים אחרות, הייעוץ מוביל לעובדים מאושרים, חיוביים ויעילים יותר ובאופן ישיר עליה בתפוקת האירגון.

טיפול ה- LI CBT ע"י מטפל CBT בעצימות נמוכה, יכול להתבצע גם מרחוק (בסקייפ ובמקרים מסויימים אף בטלפון) עבור עובדים שאינם יכולים להגיע פיזית לקלינקה מסיבות שונות.

עוד על LICBT טיפול קוגניטיבי התנהגותי

השפעת בעיות נפשיות על הארגון

על פי מחקרים נמצא כי בעיות נפשיות, מתחים, חרדות, דכאונות העובדים עלולים לגרום להיעדרות מהעבודה, אולם השפעתם הגדולה ביותר היא אובדן הפרודוקטיביות.

האם LICBT יכול לעזור לארגון שלך?

לברור, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור במהרה.