טיפול ACT – תרפיית קבלה ומחויבות

ACT – לראות ולקבל את המחשבות שלך כפי שהן, ולהתמקד ולפעול על פי מה שחשוב באמת 

מהו טיפול ACT – תרפיית קבלה ומחויבות

טיפול ACT תרפיית קבלה ומחויבות הוא טיפול בעל גישה מוכוונת פעולה לפסיכותרפיה אשר שורשיה נובעים מטיפול התנהגותי מסורתי ומטיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT. במסגרת שיטת טיפול ACT המטופלים לומדים להפסיק להתעלם, להדחיק, להכחיש ולהאבק עם התחושות, המחשבות והרגשות הפנימיים שלהם.

במקום הדחקות ומאבקים אלו אשר פעמים רבות מייצרים סבל רב ומונעים מהמטופל להתנהג בהתאם לערכי הליבה שלו, מציע טיפול ACT לקבל את העובדה כי רגשות עמוקים אלה הם תגובות המתאימות למצבים ולהקשרים בהם הוא נמצא כעת. על פי ACT מחשבות ורגשות מגבילות אלו לא חייבות למנוע מהמטופלים לפעול ולהיות מחויבים להתקדם בחייהם בהתאם לערכים החשובים להם. דווקא קשיבות לרגשות ומחשבות אלו, מאפשר לפתח גמישות פסיכולוגית ותפקוד אדפטיבי מועיל.

טכניקות בטיפול ACT תרפיית קבלה ומחויבות

ACT משלבת טכניקות טיפול התנהגותיות מסורתיות, כולל טיפול קוגניטיבי וניתוח התנהגותי. בנוסף, טיפול ACT מציג טכניקות אחרות כגון הפרדה קוגניטיבית, קבלה, קשיבות (מיינדפולנס), ערכים ושיטות מחויבות. בשונה מטיפול CBT (סיביטי) הדגש בטיפול ACT הוא לא על ניסיון לאיזון מחשבות, אלא על דווקא על קבלתם (כולל מחשבות, רגשות, זיכרונות ותגובות גופניות) תוך קשיבות להם ושמירה על גמישות פסיכולוגית המאפשרת יצירת ניתוק המחויבות לפעול על פיהם.

מטרת טיפול ACT – תרפיית קבלה ומחויבות

מטרת טיפול ACT – תרפיית קבלה ומחויבות, היא לסייע ללקוחות ללמוד להתגבר על דפוסי התנהגות לא יעילים המונעים מהם להשיג איכות חיים טובה יותר. כסיוע למטופלים כדי להשיג את המטרות שלהם, מטפל ACT משתמש בגישות רבות, כולל טכניקות טיפול CBT, אסטרטגיות קבלה (acceptance), טכניקות קשיבות (מיינדפולנס –mindfulness), חיבור לכאן ועכשיו, וערכים מבוססי חיים. טיפול ACT מבוסס-עדויות ונמצא יעיל לטיפול במגוון רחב של אתגרים ומצוקות כגון חרדה, דיכאון, ביטחון עצמי, דחיינות, תקיעות ומצבי משבר.

גמישות פסיכולוגית בגישת טיפול ACT 

מאבק או הימנעות ממחשבה, רגש או תחושה עלולים להביא לסבל המבוסס על נוקשות מחשבתית. נוקשות מחשבתית כזו יוצרת הדבקה קוגניטיבית כלומר גורמת למחשבות שלנו לשלוט בהתנהגויות שלנו. ולכן מטרת גישת ACT תרפיית קבלה ומחויבות היא פיתוח מיומנות של גמישות פסיכולוגית המבוססת גם על הפרדה קוגניטיבית.

גמישות פסיכולוגית היא היכולת ליצירת קשר ממוקד עם הרגע הנוכחי במלואו במודעות ובקשיבות למחשבותנו, רגשותנו ותחושותנו, מתוך קבלה והבנה שהם נובעות מהקשר של המצב הנתון בו אנו נמצאים. כל זאת תוך ביצוע פעולות המתאימות לממוש וקידום הערכים והמטרות שלנו.

בשפה היומיומית, משמעות הדבר היא להביט מהצד על המחשבות, הרגשות והתחושות שלנו לקבל אותן כפי שהן, מתוך הבנה שהן הצעות לא מחייבות שעולות לנו, ובה בעת לפעול על פי ערכים לטווח ארוך ולא מתוך דחפים לטווח קצר.

להיות נוכח כאן ועכשיו, להיות פתוח, ולעשות מה שחשוב

גמישות פסיכולוגית על פי טיפול ACT - תרפיית קבלה ומחויבות

עוד על טיפול ACT וטיפול LI CBT

האם ACT ו- LICBT יכול לעזור לך?

לברור, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור במהרה.