דחיינות וטיפול LICBT ע"י מטפל CBT בעצימות נמוכה

"שום דבר אינו כה מעייף כמו התלות הנצחית במשימה שלא הושלמה" – ויליאם ג'יימס

מהי דחיינות

דחיינות היא הימנעות מלעשות משימה שצריכה להיעשות בזמן המתאים. הדחיינים נוהגים לשבש את סדר העדיפויות ההגיוני ולהעדיף לבצע משימות דחופות פחות במקום אלה הדחופות או החשובות יותר. משימות חשובות ומאיימות כמו התכוננות למבחן, משימה מאתגרת בעבודה וכו' נידחות לרגע האחרון ולעיתים אף לא מבוצעות לעולם.

האם זו דחיינות או רק התמהמהות קצת?

כולנו מתמהמים לפעמים, אבל 20% מכלל האוכלוסיה נמנעים באופן כרוני מביצוע משימות קשות או מאתגרות בתירוצים שונים. הדחיינים מחפשים במכוון הסחות דעת או משימות חלופיות שאינן מאיימות כמו אלו הנדרשות לביצוע.

דחיינות ושליטה עצמית

במקרים רבים דחיינות משקפת את יכולת השליטה עצמית שלנו, או את חוסר היכולת שלנו בהעדפת ביצוע הפעולות הדרושות לקידום מטרותינו על פני תחושות החרדה מפני האתגר העומד בפנינו. דחיינות יוצרת ספירלה מתרחבת ומתדרדרת של רגשות שליליים הפוגעים בדימוי העצמי ובתחושת המסוגלות האישית וכמובן עלולה למנוע מאיתנו להגיע אל מטרותינו.

האם דחיינות היא עצלנות?

לעיתים דחיינים מתויגים בטעות על ידי אחרים (ואף על ידי עצמם) כעצלנים, מרושלים, חסרי תועלת, חסרי יכולת, לא אחראיים או לא אמינים. למעשה דחיינות היא אסטרטגיית התמודדות פעילה מאוד. הדחיינים בוחרים לעשות משהו אחר במקום את הדבר "שצריך לעשות". לעיתים קרובות אותה משימה חלופית תדרוש אף יותר מאמץ מהמשימה אותה צריך לעשותאך היא תתפש כפחות מאיימת.

דחיינות ופרפקציוניזים

ישנם דחיינים המצדיקים את עצמם בטוענה שהם פועלים טוב יותר תחת לחץ. כך לדוגמא נמצא שפרפקציוניסטים יהיו לעתים קרובות דחיינים. הסיבה לכך היא חרדה שביצוע המשימה לא יהיה מושלם, לכן מבחינה פסיכולוגית יעדיפו פרפקציוניסטים אלו לדחות ולהמנע מהתמודדות עם משימה כזו, ויעדיפו מראש להכשיל את התהליך כסיבה לביצוע שאינו עומד בציפיות מבחינתם.

LICBT טיפול קוגניטיבי התנהגותי ע"י מטפל CBT בעצימות נמוכה ודחיינות

LICBT טיפול קוגניטיבי התנהגותי הניתן ע"י מטפל CBT בעצימות נמוכה עבור דחיינות הוא טיפול קצר ויעיל מאוד המסייע להפסקת הסחבת ולעלייה על המסלול כדי להשיג את מטרות המטופל. במסגרת טיפול ה-LICBT נלמדות ומתורגלות מיומנויות פרקטיות חדשות שבהן יכולים להשתמש המטופלים כדי להתמודד ולהפחית את בעיותיהם. מיומנויות מעשיות אלו נותנות פיתרון מקיף הן בצד ניהול ואירגון המחשבות והן בצד הביצועי, האקטיבי הפעיל בשטח.

סרטון נפלא מתוך TED המסביר היטב את מהות הדחיינות

טים אורבן יודע כי דחיינות היא לא הגיונית, אבל הוא מעולם לא הצליח לנער את ההרגל שלו לחכות עד הרגע האחרון כדי לעשות דברים. בשיחה המצחיקה והמעניינת הזאת, אורבן לוקח אותנו למסע דרך בינגס של YouTube, חורי ארנבות של ויקיפדיה ומבטים בוהים מהחלון – ומעודד אותנו לחשוב יותר על מה שאנחנו באמת דוחים, לפני שנגמר לנו הזמן.

עוד על LICBT טיפול קוגניטיבי התנהגותי

עד כמה משפיעה לרעה הדחיינות על האושר?

הדחיינות משפיעה על כ-95% מכלל האוכלוסיה אך למעלה מ-20% מכלל האוכלוסיה הם דחיינים כרוניים.

גרף תוצאות סקר שנערך על ההשפעה השלילית שיש לדחיינות על החיים:[goo-pie-chart data="די הרבה / הרבה מאוד=46, השפעה שלילית קיצונית=18, אחר=36" colors="#e37542, #9caf3a, #c8c9c3"]

האם LICBT יכול לעזור לך או לקרובים לך?

לברור, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור במהרה.