חרדה חברתית, טיפול CBT (סיביטי) LI וטיפול ACT

חרדה חברתית או פוביה חברתית – החרדה הנפוצה ביותר והטיפולים המתאימים לה: טיפול CBT, טיפול ACT. 

חרדה חברתית מהי?

חרדה חברתית או כפי שנקראה בעבר פוביה חברתית, היא פחד מופרז או לא תואם את המציאות להישפט בצורה שלילית על ידי הסובבים אותנו במהלך אינטראקציות חברתיות. מצבים חברתיים אלו בהן מופיעה חרדה חברתית מגוונים ומשתנים מאדם לאדם. החרדה עלולה לצוץ בפגישה עם אדם אחד (לדוגמה: דייט, ראיון עבודה, אדם זר וכו'), עמידה מול קבוצת אנשים (לדוגמה: מפגש חברים, מסיבה, הרצאה וכו') ואפילו בשיחת טלפון. פחד מוגזם שכזה ההופך לחרדה חברתית עלול להוביל לתחושות של חוסר יכולת או חוסר התאמה, רגשות נחיתות, בחינה ומודעות עצמית מוגברת יתר על המידה, מבוכה וחוסר נוחות, השפלה, דיכאון וכמובן כתוצאה מכך לפגיעה בתיפקד התקין.

החרדה החברתית יכולה להיות מוכללת ולהופיע במצבים חברתיים שונים ומזדמנים או חרדה חברתית ספציפית המופיע במצב מסויים בלבד וקשורה בעיקר לביצוע לדוגמה נשיאת דברים מול קהל. במקרים רבים חרדה חברתית תצוץ כבר בגיל ילדות או בגרות ולאורך הזמן היא עלולה להפוך לכרונית. בשל אופיה והשפעתה, חרדה חברתית שאינה מטופלת, עלולה לאורך זמן להתרחב ולגרום  לאיבוד הדרגתי של עוד ועוד מיומנויות חברתיות נדרשות. איבוד מיומנויות אלו, החשש מהשיפוטיות והפגיעה בדימוי העצמי עלולים להביא להתרחקות גדלה והולכת מהחברה ולצור מצוקה משמעותית, בתחומי חיים שונים.

חרדה חברתית – החרדה הנפוצה ביותר

חרדה חברתית (פוביה חברתית) היא החרדה הנפוצה ביותר, ולפי מחקרים שונים קרוב ל- 7% עד 10% מהאוכלוסיה סובלים ממנה במהלך חייהם. חרדה חברתית עלולה להופיע בכל גיל מילדות ועד זיקנה אצל גברים ונשים כאחד. כך שאם יש לכם חרדה חברתית אתם נמצאים בחברה טובה של חלק לא מבוטל מהאנשים שאתם מכירים ומעריכים משתייכים גם הם אליה.

חרדה חברתית והשפעתה על ההתפתחות האישית

החרדה החברתית עלולה להביא עמה תופעות לא נעימות החל מחוסר נוחות ועד התקפי פאניקה קשים. לכן אין פלא שהחרדה החברתית גורמת למצוקה גדולה, ולפגיעה בהתפתחות ובמימוש הפוטנצאל האישי, החברתי והכלכלי.

מחקרים מראים כי השפעות החרדה החברתית עלולות להוביל לירידה ברמת ההשכלה, לפגיעה בהזדמנויות תעסוקתיות (קבלת תפקידים מסויימים), בפיתוח קשרים מקצועיים ובפרנסה.

פן נוסף ומשמעותי שעלולה החרדה החברתית לגרום מצוקה וסבל לא מבוטל הוא פגיעה ישירה ביכולת ליצור קשרים בינאישיים, יצירה והתמדה של חברויות וכמובן קושי ביצירת קשרים זוגיים ואינטימיים.

סיכונים נוספים של חרדה חברתית

בשל הקושי להתגבר על החששות והלחץ החוזר ונשנה הנובע מהאופי הכרוני של החרדה החברתית עלולים להתפתח לצידה דיכאון ולעיתים בשל הצורך להרגעה ולהתנהגות המאפשרת תפקוד או הסחת דעת גם בעיות התמכרות לאלכוהול או חומרים אחרים.

האם יש לי חרדה חברתית?

נסו לענות על שתי השאלות הבאות:

  • האם אתם נמנעים ממצבים או מפעילויות חברתיות בגלל מה שיחשבו עליכם?
  • האם אתם חוששים או נבוכים במצבים חברתיים ברמה הגורמת לכם חוסר נוחות משמעותי ומגביל?

במידה ואתם לחוצים, מרגישים בסטרס או שלא בנוח, או שרמת התפקוד שלכם נפגעת כאשר אחרים מביטים עליכם כאשר אתם בפעילות משותפת וחוששים ממה שיחשבו עליכם, או שלא יקבלו אתכם, יצחקו עליכם או אולי ישפילו אתכם, ייתכן והמדובר בסוג של חרדה חברתית. לכן אם עניתם כן על אחת מהשאלות הקודמות, כדאי לכם לבדוק אם יש לכם חרדה חברתית.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT (סיביטי) בחרדה חברתית

בעיני מומחים רבים טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הוא הטיפול המועדף במצבי חרדה חברתית. מחקרים רבים מוצאים כי טיפול CBT (סיביטי) הוא הטיפול המועדף עבור בעיות חרדה שונות. טיפול CBT הוא טיפול ממוקד, קצר טווח, ותוצאותיו לרוב יאריכו ימים יותר מאשר בשיטות טיפול אחרות. בשל כך נבחרה שיטת טיפול הקוגניטיבי התנהגותי CBT ע"י הרשויות המובילות בעולם כמו המכון הלאומי לבריאות הנפש של אנגליה בשיטת טיפול זו למצבי חרדה.

במסגרת הטיפול תלמדו, תטמיעו ותיישמו בעזרת מטפל CBT (מטפל סיביטי) LI, מיומנויות ואסטרטגיות חשיבה והתנהגות שמעבר להפחתת החרדה ולשיפור איכות חייכם יסייעו לכם להגיע למטרות נוספות ולהתמודד עם בעיות עתידיות.

טיפול ACT תרפיית קבלה ומחויבות בחרדה חברתית

חוסר הקבלה של המחשבות, הרגשות, התחושות ויתר הסימפטומים של חרדה חברתית עלול לגרום למצוקה גדולה יותר מבחינה חברתית מעבר לזה של חרדה חברתית כשלעצמה.

טיפול ACT תרפיית קבלה ומחויבות, מתמקד בקבלת המחשבות, הרגשות והחוויות, תוך התחייבות לפעול בדרכים לשפר את חייך, בהתאם לערכים החשובים לך.

טיפול ACT עשוי להיות בעל השפעה משמעותית על הפחתת החרדה החברתית על ידי פיתוח מיומנות של גמישות פסיכולוגית. טיפול הACT בהתאם לשמו תרפיית קבלה ומחויבות, עושה את ההבחנה בין "קיום" המחשבה שעוברת אצלנו לבין "אימוץ" אותה מחשבה והוצאתה לפועל מבחינת התנהגות או תפקוד.

לבעלי חרדה חברתית אין שליטה על אילו מחשבות עולות להם במצבים חברתיים (מאחר ורוב המחשבות הטורדניות האלה הן אוטומטיות ומעבר לשליטתן), אך הם יכולים לרכוש את המיומנות לבחור לאמץ ולפעול לפי מחשבה מסוימת או לפעול אחרת בהתאם למטרותיהם וערכיהם.

בטיפול ACT בסיס הגמישות הפסיכולוגית הוא היכולת לבצעה הפרדה קוגניטיבית. הפרדה קוגניטיבית היא היכולת לקבל מחשבה שעוברת אצלנו בלי להיות מחויב לפעול על פיה.

היכולת לבצע הפרדה קוגניטיבית על מחשבות, רגשות ותחושות מאפשרת לנו לא ליפול לתוך מלכודת ההופכות אותן למגבילות ומרחיקות אותנו מהתנהגות אדפטיבית המשרתת את מטרותינו וערכינו.

איזה טיפול מתאים לי; טיפול CBT או טיפול ACT?

במקום לחשוב על איזו שיטת טיפול עשויה לעבוד הכי טוב בשבילך, כדאי לפנות אל מטפל מוסמך הבקיא הן כמטפל CBT והן כמטפל ACT. כזה שיכול לעבוד איתך בדרך המועילה ביותר ולשלב בין השיטות, ולהדריך אותך בהתאם.

עוד על LI CBT טיפול קוגניטיבי התנהגותי

חרדה חברתית – פחד קהל

חרדה חברתית היא למעשה שם כולל למגוון סוגי חרדות הממוקדות באינטראקציות חברתיות מסוגים שונים כאשר עיקר החשש הוא משיפוט לשלילה.

פחד קהל היא חרדה טיבעית ונפוצה ביותר, למעשה היא כל כך נפוצה עד שבשלב מסויים היו שטענו כי אין ליחס לה את הכינוי חרדה מאחר והיא התנהגות טיבעית ומצופה.

למרות זאת כאשר החרדה החברתית מוצאת את ביטוייה בפחד במה או פחד קהל ופוגעת בסובל ממנה באיכות חייו, בקידומו, בהתפתחותו או בפרנסתו הרי כדאי לפנות לעזרת מטפל CBT (מטפל סיביטי) LI.

האם LI CBT יכול לעזור לך או לקרובים לך?

לברור, מלא/י את הפרטים בטופס ואחזור במהרה.