אמנות לחימה טיפולית ע"י מטפל CBT בעצימות נמוכה בשילוב עם טיפול קוגניטיבי התנהגותי LiCBT

מסקנות מחקרים מדעיים אודות השפעות מנטליות ופיזיולוגיות של אמנות לחימה טיפולית.

ממסקנות של מחקרים מדעיים אודות השפעות מנטליות ופיזיולוגיות של אמנויות לחימה, ובמיוחד אמנות לחימה טיפולית ניתן ללמוד על ההשפעותן המרשימות. במחקרים נקבע כי הן משפרות את הערכה העצמית, מפחיתות את העייפות, מגבירות את תחושת האושר, הרוגע וישוב הדעת. בכך תורם האימון באמנות הלחימה הטיפולית רבות לתחושת הרווחה ואורך החיים היומיומי. נמצא כי אמנות הלחימה נוטעת ומחזקת את הביטחון העצמי באנשים המתמודדים עם אתגרים קוגניטיביים, התפתחותיים ומגבלות פיזיולוגיות.

עוד הוכח במחקרים כי אמנויות לחימה משפרות את התפישה העצמית (דימוי עצמי) של הפרט באמצעות פיתוח כושר גופני וחוסן נפשי. אמנות הלחימה הטיפולית מסייעת בשיפור משמעותי ביכולות הקשב והריכוז, במיקוד הפנימי, בשליטה העצמית והתאמה ללחצים בחיי היומיום. בנוסף היא תורמת לשיפור המודעות הסביבתית, לתפישת וניהול זמן ומרחב, ליכולת ההתמדה וההתמודדות מול קשיים, דיכאונות, חרדות וכו'.

אמנות לחימה טיפולית בהשוואה לענפי ספורט אחרים

נמצא מחקרית כי אמנות הלחימה משפרת באופן משמעותי יותר מענפי ספורט אחרים את Executive functions כלומר את השליטה הקוגניטיבית. בין היתר שיפור משמעותי בשליטה בקשב, הפחתת השפעת גורמים מפריעים, זיכרון עבודה, גמישות מחשבתית, שיקול דעת, פתרון בעיות ותכנון. כך אימון באמנות לחימה טיפולית מחזקת את יכולת הבחירה והניטור בהצלחה של התנהגויות רצויות ומקלה על השגת המטרות שנבחרו.

מעבר לחוסן המנטלי מעצם לימוד אמנות לחימה, האימון באמנות לחימה טיפולית משפיע על המערכת הנוירולוגית במוח (הנוירוכימית והנוירוביולוגית – נוירופלסטיקה). שיפור בזרימת הדם במוח המספקת גלוקוז, חמצן וחומרי אנרגיה נדרשים לתיפקודים מוטוריים וקוגניטיביים יעילים. בנוסף האימון משפר קליטה של נוירוטרנסמיטורים בניהם הדופמין ואת יצירת וחיזוק המערכת העיצבית עצמה.

אימוני נשימה ייחודיים של אומנויות לחימה מתרגלים את הגוף לתפקד בצורה יעילה במצבים של חוסר או עודף חמצן. מצבי חוסר או עודף חמצן אלו גם אופייניים פעמים רבות לתופעות חרדה ופאניקה.

במקרים מסוימים עשויה אמנות הלחימה הטיפולית אף להוות אלטרנטיבה טבעית ללא תופעות לוואי לטיפול תרופתי הנהוג בטיפול בהפרעות קשב וריכוז.

שילוב מולטימודלי של אמנות לחימה טיפולית וטיפול LiCBT ע"י מטפל CBT בעצימות נמוכה

עכשיו דמיינו בעצמכם את האפקט שיוצר אימון-טיפול משולב מולטימודלי של אמנות לחימה טיפולית וטיפול CBT בעצימות נמוכה. שילוב הניתן ע"י מטפל CBT בעצימות נמוכה ומדריך אמנות לחימה טיפולית המספק בידי המטופל גם תמיכה, יכולות פיזיולוגיות, תובנות וכלים פרקטיים, קוגניטיביים, וישימים ויעילים להתמודדות עם האתגרים המורכבים העומדים בפניו.

אמנות הלחימה הטיפולית TCKM – Therapeutic Commando Krav Maga פותחה בין היתר על בסיס שיטת ההגנה העצמית מבוססת המציאות CKM. שיטה זו אשר פותחה על ידי מוני אייזיק נחשבת מבין המובילות בעולם אמנויות הלחימה כיום. יסוד שני עליו מתבססת השיטה היא אמנות הלחימה הטיפולית הנלמדת בוינגייט ואשר פותחה על ידי ד"ר אבי קלאו סנסי. ד"ר קלאו ערך מחקרים במשך שנים בנושא ונחשב מבין פורצי הדרך העולמיים בתחום. מוני ואבי הם מורי הישירים, כל אחד בתחומו, והשפיעו רבות על דרך מחשבתי ועשייתי.

בכתבת הטלביזיה שנעשתה בערוץ ILTV תוכלו ללמוד על שיטת CKM להגנה עצמית המהווה את אחד הבסיסים של TCKM.

שאלות נפוצות

אמנות לחימה והגנה עצמית לכל דבר אך מודגשים ומשולבים בה תירגולים מיחדים משפרי יכולת קוגניטיבית ופיזיולוגית. תרגולים אלו מסייעים למתמודדים עם קשיים ואתגרים קוגניטיביים והתנהגותיים שונים בחיי היום.

אמנות הלחימה הטיפולית עשוייה לסייע במצבי חרדה, פוביות שונות, התקפי פאניקה ואגרופוביה, דיכאון, ומצבי רוח. בנוסף היא עשוייה לשפר משמעותית דימוי עצמי נמוך, חוסר ערך עצמי, חוסר ביטחון עצמי וכמובן הפרעות קשב וריכוז.

למעשה אמנות לחימה טיפולית מתאימה לכולם: בנים ובנות, החל מגיל 5 ועד 120. מתאימה למעוניינים בשיפור יכולת ההתמודדות מול האתגרים המפריעים להם בתפקוד היומיומי (קשב וריכוז, חרדות, דיכאון, ביטחון עצמי וכו').
אין צורך ביכולות מיוחדות, והתירגול מותאם ותפור לפי היכולות האישיות. הטכניקות הנילמדות תוכננו כך שיהיו יעילות במיוחד ללא קשר לכח פיזי.
אמנות הלחימה הטיפולית היא אמנות לחימה לכל דבר, כאשר מודגשים בה האלמנטים משפרי היכולת ללא הצורך בתרופות.

מטרתה העיקרית להשיג שיפור פיזיולוגי ואנטומי של המוליכות העיצבית. שיפור זה מתבטא הן במישור הנוירוכימי (שיפור בקליטת הנוירוטרנסמיטורים – לדוגמא דופמין) והן בבניית מסלולים עיצביים חדשים (נוירוביולוגי) בנוסף היא עשויה לסייע בלימוד המוח תיפקודים חדשים ובשיפר חימצון המוח ותפקודו.

כמו כן משולבת עבודה על הביטחון העצמי, כישורים חברתיים, ויסות כח, ניהול זמן, התמדה, התמודדות עם קשיים וכו.

בהחלט, אמנות לחימה טיפולית מאוד ייעילה כשלעצמה, וניתן להניב ממנה תוצאות מרשימות. שילובה עם טיפול קוגניטיבי התנהגותי LiCBT משלים צדדים נוספים במהלך הטיפולי ומספק גם כלים קוגניטיביים דוגמאת שינוי דרכי חשיבה והתנהגות.
אמנות לחימה טיפולית מבוססת CKM, מתוך כתבה בעיתון כלכליסט

“האימון מגוון, מפתיע, מעניין, עובד על מרכיבים פיזיולוגיים שונים וגם נותן כלים מעשיים להתמודדות עם מצבים פסיכולוגיים מורכבים. השיטה מתאימה לכל אחד, ללא קשר לכוח פיזי או גיל (ילדים מגיל 5), ומשלבת פשטות ובנייה הדרגתית של הכישורים.”

סיון אבוקאי – כתבת כלכליסט
לוגו כלכליסט

רוצה לדעת עוד על אפשרויות האימון-טיפול?

מלא/י הטופס ואחזור אלייך בהקדם.

בעת זו לא ניתן להירשם ללחימה הטיפולית